Kompletní seznam promarněných příležitostí o Velikonocích

Uběhlo pár dní od velikonočních svátků a já bych ráda zhodnotila, které věci jsem zaznamenala jen u velmi málo restaurací. Nehledě na to, že nám právě probíhá celorepubliková pandemie, svátků a událostí se dá využít hned několika způsoby, aniž byste museli být fixování na provozovnu.

Pro křesťany jsou Velikonoce základním svátkem reprezentujícím umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Jsou spojovány s určitými pravidly, jež si některé z nich osvojují a dodržují také ateisté. Jako Češi máme také několik tradic, které rádi dodržujeme.

Nyní vám představím pár tipů, které bych sama jako majitelka gastro podniku využila.

SVATÝ TÝDEN

Květná neděle (letos 5. dubna)

Neděle, která předchází Velikonocím. Letošní den 29. 3. byl pravděpodobně plný obav (i já jsem nevěděla jak dál), ale s postupem času se stále ukazuje, že ti, co si zachovali chladnou hlavu, začínají nyní stoupat na vrchol.
Takže ten, kdo hledal příležitosti, by v tomto slovním spojení mohl využít slovíčka „květná“. A jak ho transformovat do podnikatelského nápadu? Třeba vytvořit zákusek ozdobený květy se zajištěným rozvozem a tuto hru se slovy zpropagovat pomocí Facebookové stránky. Navíc pokud zvolíte vhodné balení, dezert vydrží transport v celé své kráse až k zákazníkovi.

Sazometná středa (letos 8. dubna)

Další zajímavý den, s nímž si lze skvěle pohrát. V tento den je tradicí vymetat saze z obydlí. Znovu se dá krásně aplikovat na talíř. Černé potraviny, které lze zapojit do menu jsou: černá rýže, černá čočka beluga, černé fazole, ostružiny, sépiový inkoust, aj. nebo ozdobit talíř / lunch box rozprášeným černým, hrubo-mletým pepřem jako symbolizaci saze.

Zelený čtvrtek (letos 9. dubna)

Alespoň pár stravovacích zařízení již začalo zelený čtvrtek uplatňovat ve své marketingové strategii. Při listování Instagramem s hashtagem #zelenyctvrtek , mě trochu mrzí, že jsem za 15 minut nalezla pouze jeden podnik Pizza Nuova ( #pizza_nuova ), po patnácti minutách jsem to vzdala. Jediní aktivní lidé, kteří vařili na téma zeleného čtvrtku byli foodblogeři. A jaké potraviny lze využít? Špenát, hrách, máta, kiwi, cuketa, okurka nebo třeba medvědí česnek, který může být naprosto zdarma k dostání v těchto jarních dnech. „Jak je to možné? To přece nejde, žádný zaměstnanec nám nepůjde trhat bylinky do lesa…“. Říká se, že nejlepší podnikatel je ten, který si v těžkých časech umí navlíknout montérky a jde pracovat s dělníky, aby udržel svůj podnik.

Velký pátek (letos 10. dubna)

Na velký pátek je tradicí držet půst a nejíst maso. Skvělá příležitost jak zapojit vegetariánskou kuchyni.

Bílá sobota (letos 11. dubna)

Tento den se zásadně neslaví, ale to neznamená, že nelze využít všech výhod, které nám nabízí. Pravidla říkají, že v sobotu se také uklízelo=bílilo. A kuchaři také jistě vědí, že mají k dispozici nespočet bílých surovin, jako třeba květák, bílá ředkev (např. fermentovaná je výborná), celer, petržel, stačí zapojit kreativitu.

Velikonoční neděle (letos 12. dubna)

V tento den se křesťané začali scházet k „lámání chleba“. Provádělo se svěcení pokrmů – mazanec, beránek, chleba, vejce a víno. Tradičně se v tento ben pečou beránci. Velká příležitost pro vytvoření sladkých jídel a dezertů.

Velikonoční pondělí (letos 13. dubna)

Velikonoční pondělí zná asi každý a s ním i tradiční pomlázku. Za pomlázku jsou muži odměnění vejci. V případě, že jste na tento den zajišťovali rozvoz, bylo velmi jednoduché vytvořit jídlo ve kterém by byly zakomponovány vejce. Nebo třeba jen servis kanapek v podobě plněných vajec, jako vytvořila Kitchenette ( #kitchenettehome ) a k tomu čerstvý bezlepkový chléb od Celiaxmoni ( #celiaxmoni ), který bude chutnat nejen lidem bez intolerance, ale budete myslet také na zákazníky s intolerancí na lepek.

Pokud by některá z restaurací využila k marketingu celý svatý týden, troufám si říci, že by byla jediná v České republice a zajistila by si obstojné tržby.

I v květnovém kalendáři jsou události na kterých lze stavět marketing.

  • 12.5. Den matek
  • 15.5. Den rodiny
    24.5. Evropský den párků
  • 25.5. Den Afriky

Pokud nevíte jak zapracovat svátky a události ve svůj prospěch, neváhejte mě KONTAKTOVAT. Ráda s vámi připravím marketingový plán i menu.

Zdroj obrázků: Instagramový profil Pizza Nuova, instagramový profil Kitchenette, instagramový profil Celiaxmoni