Jak by měl vypadat Instagram restaurace?

Mnoho restauratérů v našich rozhovorech uvedlo, že soustavná práce na online prezentaci přináší výsledky a vyplatí se ji nepodceňovat. Dokonce i Jan Punčochář (šéfkuchař a majitel restaurace U Matěje) se v jednom z jeho rozhovorů svěřil, že jednu z jeho pravidelných položek ve výpise je právě investice do online marketingu. Miroslav Kopecký v jednom z našich rozhovorů vzkazuje majitelům podniků HOREKA, že online je nezbytnost a je třeba si uvědomit, že žijeme v 21. století.

Dneska vám ukážu, proč a jak pracovat na Instagramovém účtu restaurace. A jak vypadají reprezentativní IG účty restaurací nejen ve světe, ale i českých podniků.

Restaurace ve světě si pro lepší prezentaci od svých hostů na Instagramu najímají specialisty, jenž jim vytvářejí designové stěny nebo barevné drinky, které projasní snímky zákazníků. Čeští šéfkuchaři jsou zatím zdrženlivější, ale připouštějí, že dobrá fotka na sociální síti dokáže přitáhnout do podniku nové hosty.
(www.magazin.aktualne.cz)

Abych mohla sepsat objektivní článek, mluvila jsem s hodně lidmi, nejen pracujících v online marketingu, ale také s potenciálními zákazníky. 

Jedno je jisté, Instagram prohlubuje zážitek a propojení restaurace s jejich návštěvníky. Pokud na IG nejste, utíkají vám peníze.

Instagram je silný marketingový nástroj, který vám dává možnost komunikovat s vašimi návštěvníky, sdílet s nimi co máte nového, jaký je aktuální jídelní lístek, nechat je nahlédnout do zákulisí restaurace, nebo je třeba zapojit do vaší marketingové kampaně.

JAK ZAČÍT?
Ze všeho nejdřív je potřeba si uvědomit, že skrze Instagram neprodáváte, ale budujete svou značku = branding, pracujete na prohlubování povědomí o vaší značce. Zároveň také tvoříte komunitu, se kterou je posléze jednodušší pracovat.

Majitel Instagramového účtu také musí přijmout fakt, že marketingová kampaň nezačne generovat zisky ihned po spuštění.

Pokud však IG účet uchopíte špatně, může se vám to vymstít. Nikdo nemá zájem o plnění Instagramu záplavou firemních sdělení.

JAK TEDY NA FUNGUJÍCÍ IG ÚČET?
Nechejte zákazníky nahlédnout pod ruce kuchařů. Lidi zajímá, co se děje v kuchyni.
Ukažte jim, že pracujete s kvalitními surovinami. Vezměte je s sebou na nákup na farmářské trhy.
Máte ve svém týmu zaměstnance, který oplývá netradiční dovedností? Obohatili jste váš jídelní lístek o novinky? Ukažte jim to.

Ale dávejte si pozor, pohybujete se na tenkém ledě…

…každým příspěvkem nastavujete určitá očekávání. Proto mějte vždy na paměti, že vše co prezentujete na Instagramu musí korespondovat s realitou.

NA CO BYSTE NEMĚLI ZAPOMENOUT?
U příspěvků je potřeba napsat smysluplný popisek, používat fungující hashtagy a vytvořit si strategie, např. jak zapojit vaše sledující. 

Nějaký čas určitě také strávíte tím, že budete muset odpovídat na komentáře, reagovat na publikum a hledat potenciální zákazníky. 

Mnoho podnikatelů si myslí, že správou Instagramového účtu může pověřit někoho z rodiny, nebo třeba zaměstnance, který se stará o provoz. Pokud však chcete, aby IG platforma byla účinná, budete potřebovat zkušený tým, který vám pomůže s rozšiřováním vašich sledujících a jejich zapojením. 

Pokud se i přes to, rozhodnete o svůj Instagramový účet starat interně, najděte si partnera, který se již v Instagramovém rozhraní vyzná. Nečekejte, že se vám o IG postará dobře někdo, kdo tuto platformu předtím v životě neviděl. Můžete využít mého školení: Základy Instagramu pro restaurace, ve kterém vás provedu rozhraním IG.

Také se doporučuje být se zveřejňováním svých příspěvků konzistentní. Nezáleží, zda chcete zveřejňovat 2x za den, nebo 1 příspěvek týdně. 

Pokud se rozhodnete přenechat správu IG někomu externímu, kontaktujte mě.

Na sociálních sítích sdílím další tipy. Pokud nechcete, aby vám utekla jakákoli novinka, sledujte mě.