Jak vybírat lokalitu pro svůj podnik?

Co se na první pohled může zdát jako skvělé místo, se může ve skutečnosti po čase ukázat jako pěkná “díra”. Samozřejmě je nejdůležitější kvalita jídla a servis, ale nebudu lhát, že v prvních letech může být místo klíčovým. Jak tedy vybírat lokalitu pro svůj nový gastro provoz?

Přečtěte si následující body, které je dobré hodnotit při vybírání pozice restaurace:

Parkování je nezbytné

Jednoduše, lidé se stávají lenivějšími. Pokud by návštěvníci museli ujít delší trasu, aby se do vaší restaurace dostali, pravděpodobně raději pro svou návštěvu zvolí jiný podnik. Pokud se tedy vaše restaurace nenachází na frekventované pěší zóně, snažte se jim zajistit alespoň parkovací místo a udělat tak jejich návštěvu komfortnější.

Viditelnost je důležitá

Začít v provozovně, která se nachází na frekventované trase (ať už procházejících, nebo řidičů) – je jako reklama zadarmo. Je dobré být neustále lidem na očích, že tam jste, a můžou si k vám skočit na dobré jídlo a pití. Pokud už takovou lokaci máte, využijte toho. Billboardy, plachty a další prvky z offline marketingu ještě stále nejsou mrtvé. Dokonce nyní je možnost pronajmout reklamní plochu za velmi přívětivé ceny – zkuste třeba plakatov.cz

Na velikosti záleží

Často se říká, že na velikosti nezáleží. Opak je pravdou. I menší bistra a kavárny potřebují svůj prostor. Nezapomínejte, že v restauraci potřebujete místnost pro kuchyň, skladování zásob a kancelář. 
A také pohyb pro zaměstnance je důležitý. Nestěžujte jim pracovní podmínky tím, že se budou muset prodírat mezi ledničkou a kolegou, aby se mohli dostat na plác a obsloužit hosty.

“Prokleté místo”

Někdy je dobré pochopit, že nad určitým místem vázne jistý typ prokletí. Velmi brzo si lidé začnou dané místo spojovat např. se špatným jídlem, špatnou obsluhou, nevhodnými podmínkami…a vůbec to nemusí znamenat, že by vaše restaurace taková byla. Jen přejímáte podnik u kterého si lidé vytvořili vykřičník plynoucí ze špatných zkušeností  minulých služeb.

Vždy myslet na bezpečnost

Před výběrem lokace restaurace si prvně položte otázku, zda budova splňuje všechny bezpečnostní podmínky. Není příliš stará? Má pevnou konstrukci? Všechny kabely prošly revizí? Neriskujte zbytečnou nehodu v budoucnu, které se dá jednoduše předejít.

Poznejte své sousedy

Před tím, než se na této ulici rozhodnete dělat business, nejprve poznejte, kdo vám bude sousedem. Jsou mezi okolními podniky rivalové? Pokud potenciálně mohou být, zaměřují se na stejnou kuchyni a koncept? Jsou vztahy na této ulici přátelské? Nebo je zde nějaký “škodík”?

Otevření restaurace neznamená 100% návštěvnost

Možná necháte postavit novou budovu pro restauraci a brzo spouštíte otevření, jenže to ještě nemusí znamenat plně obsazenou kapacitu. Pro rozlomení této pomyslené bariéry je zapotřebí rozjet marketing. Pro marketingovou strategii mě kontaktuje na e-mailu dychusova@pdigit.cz

Můžete vyjednávat náklady na provoz

Mnoho majitelů je překvapeno, že nad některými náklady lze vyjednávat. Jedná o se nájemné, zálohy na elektřinu, vytápění, leasing a jiné provozní náklady.
Více přínosných informací na téma extérního financování sdílí na svém webu Jiří Rostecký v rozhovoru s Michalem Koubkem specialistou na financování.

Nedělejte unáhlená rozhodnutí

Možná se vám stane, že navštívíte nějaké místo a impulzivně se rozhodnete pro pronájem nebo koupi. Před tím, než začnete kreslit rozvržení kuchyně, buďte si jisti, že jste své rozhodnutí zhodnotili ze všech možných úhlů pohledu. Navštěvujte podnik dny, týdny, měsíce. Možná odhalíte, že dané místo vážně není zaneprázdněné přes den a přes noc nežije, jak jste si původně mysleli, ba právě naopak.

Pochopte k čemu se zavazujete

Dříve než podepíšete několikaletý kontrakt, nebo uzavřete hypotéční úvěr, dobře zhodnoťte co přesně se chystáte udělat, jaké následky to bude mít, k jakému riziku se zavazujete, že né vždy se bude dařit a zda jste ochotni do toho jít.

S dalšími kroky na cestě k rozjetí úspěšného restauračního businessu vám pomůžu já. Společně sestavíme podnikatelský plán a rozvrhneme finanční plán Pro schůzku mě neváhejte kontaktovat.

V dalším článku se dočtete Jak zvrátit zavření restaurace způsobené výběrem špatné lokality.