Majitelka Bloom Coffee & Snack bar: Nikdy se nenechte odradit od svého snu

Soňa je majitelkou nejen kavárny Bloom Coffee, ale také čajovny Bloom, spadá přesně do té kategorie žen, které považujeme za osobnostně silné. Řídit dva podniky a zároveň vychovávat dítě a věnovat se rodině není vůbec jednoduchý úkol. Vždy toužila provozovat nějaký podnik, když se jí tedy naskytla příležitost mít vlastní kavárnu, neváhala ani minutu. Po roce provozu kavárny otevřela již zmiňovanou čajovnu. Podniky jsou oddělené, ale zároveň blízko sebe, každý host si tak přijde na to své.
Pokud vás zajímá Sonino know-how jak váš sen proměnit v realitu a skloubit podnikání s osobním životem, čtěte dále. 

Co nejvíce nastartovalo váš růst Bloom coffee?
Řekla bych, že se kavárně začalo nejvíce dařit, když jsme se začali o víkendu zaměřovat na rodinné oslavy a svatby. Máme nádherné velké prostory, takže dokážeme uspořádat i velké akce. Prostory jsou navíc rozdělené na několik částí, takže jsme dokázali v jeden den dělat i dvě oslavy a zároveň přijímat i běžné hosty do kavárny. Snažili jsme se od začátku dělat pro hosty maximum a i když začátky nebyly lehké, z každého nedostatku jsem se poučila. Tohle se začalo odrážet na spokojenosti hostů, kteří to řekli dalším lidem. V čajovně se zase osvědčily víkendové akce, speciální nabídky nebo ochutnávky čajů a vodních dýmek.

Srazilo vás již něco na kolena za dobu podnikání? Co to bylo a jak jste to překonala? Jak se perete s nynější situací?
První dva roky po otevření kavárny byly velmi náročné. Podnik nemám v centru, takže jsem vždy musela lidi nějak zaujmout, aby se vypravili přímo k nám. Někdy to šlo lépe, jindy hůře. Za tu dobu jsem mnohokrát přemýšlela, zda to zabalit, anebo se nevzdávat a pokračovat.
Další velkou komplikací byl personál. Dlouho se mi nedařilo najít vhodný kolektiv. To ovlivňuje jak atmosféru na pracovišti, tak také někteří hosté neradi tolerují chyby personálu. Musím ale říct, že aktuálně mám perfektní personál, všichni si skvěle rozumíme a snažíme se do podniku přinést to nejlepší.
S nynější situací je to těžké. Nejsem v centru, jsem v prostorech, kde nemám možnost si otevřít výdejové okýnko, takže mám dost svázané ruce. Nemohu vydělávat, ale měsíční náklady platit musím. Snažím se alespoň prodávat vouchery do kavárny i čajovny. Lidé je zaplatí teď a vyberou si je po otevření. Alespoň částečně nám to pomůže. A jsem za to všem hodným lidem moc vděčná. Tímto bych vám ráda poděkovala. 

Viděla jsem, že často v Bloom Coffee pořádáte různé akce. Jak dáváte návštěvníkům vědět o akci? Co je potřeba před takovou událostí zorganizovat a zajistit?
Propaguji vše přes sociální sítě a formou plakátů v kavárně a čajovně. Pokud se jedná o charitativní projekt, oslovím i média. A co je potřeba zajistit? To je každou akci jiné. Základem je vymyslet plán, program, sehnat účastníky programu, vymyslet fungující marketing, najít sponzory, získat potřebná povolení, většinou toho bývá dost a je to náročné, ale ráda dělám věci, které dávají smysl.

Viděla jsem, že máte hrací koutek pro děti. Co by měl takový koutek obsahovat? Jak se vám osvědčila tato forma “něčeho navíc” pro návštěvníky?
Dětský koutek je prima a rodiče dětí jej velmi využívají. Díky velkým prostorům mohu mít koutek jako samostatnou místnost, což je velká výhoda. Náš koutek obsahuje hrací část, pak část pro maminky se stolkem a židlemi a přebalovací část. Samozřejmě by se dalo mnohé vylepšit, ale ten prostor je omezený a některé děti nám hračky ničí, takže jsme museli zvolit hračky spíše pro menší děti, ať si nikdo neublíží. Pro větší děti máme na zahrádce pískoviště, které mohou využívat od jara do podzimu.

Jak vybíráte dodavatele pro zákusky a další občerstvení, v případě, že si ho nezajišťujete sami?
Dodavatele zákusků jsme vybrali už na začátku, vyhovovala nám chuť dezertů, komunikace s dodavatelem a samozřejmě i cena. Základem bylo, aby to chutnalo nám a také hostům. To se mi už podařilo doladit, co mají hosté nejraději. Některé dezerty si připravujeme sami, například tiramisu, cheescaky, raw dorty. Nabízíme také prodej celých dortů.

Zaměstnáváte v současné době všechen personál, který pro vás doposud pracoval? Nebo jste musela propouštět? Čím motivujete své zaměstnance?
Můj personál jsou aktuálně všichni studenti, takže jsou u nás brigádně. Propouštět jsem nemusela, ale mrzí mě, že zůstali všichni bez příjmu. Je to těžké pro mě i pro ně. Myslím, že se motivujeme a podporujeme vzájemně. Teď vymýšlíme různé projekty na záchranu kavárny a čajovny.

Jaký předpokládáte vývoj kaváren/cukráren/bister a dalších menších podniků, jako je ten váš?
Obávám se, že to někteří neustojí. Ale moc všem držím palce.

Snažíte si alespoň nějakou formou zajistit příjem na pokrytí provozních nákladů? Pokud ano, jak?
Nabízím vouchery a prodávám naši kávu. Naše kavárna si nechává pražit svou vlastní značku kávy, takže si naši kávu mohou lidé připravit i doma. Kávu jim přivezeme až domů nebo zašleme v balíčku.

V případě, že v současné nelehké situaci jste na dně svých sil, řešíte jakým směrem se situace bude ubírat dál, lidé mohou být nervózní, může docházet k napětí v práci, v rodině, v jiných vztahových kruzích, může vám to způsobovat úzkosti….snažíte se i přes to zachovat chladnou hlavu? Co vám pomáhá? Čím se uklidňujete?
Snažím se myslet pozitivně a říkat si, že i když to náhodou dopadne zle, tak to bude mít nějaký smysl. Jsou to zkušenosti. Pevně věřím, že na konci z toho vyjdu moudřejší a silnější. Samozřejmě moje nálada je kolísavá, občas je mi z této situace velmi úzko, občas mám pocit, že to nemá cenu, ale naštěstí převládá pocit, že musím být silná a pozitivní, když se budu hroutit, ničemu to nepomůže. Věřím, že to zvládneme. Teď sice ještě nevím jak, ale velkou zkušeností mi jsou první dva těžké roky v mých počátcích. Doufám, že vše zvládnu. A když náhodou ne, určitě to zkusím někdy v budoucnu znovu. Jedno už vím jistě, je to práce, kterou mám velmi ráda a která mě baví.

Myslíte si, že být flexibilní, umět pružně reagovat na každou situaci je značná výhoda podnikatele? Myslíte si, že tyto znaky jsou jakýmsi darem/talentem, nebo se dají naučit? Jak se stát podnikatelem? Jaké charakteristiky byste přidělila podnikateli?
No to je těžká otázka. Každý člověk i každá situace jsou individuální. Myslím, že naučit se dá opravdu vše, stačí jen chtít. Flexibilita je v podnikání velmi důležitá. Jak se stát podnikatelem? Já nevím, u každého je to asi trochu jinak. Do začátku je asi dobré chtít začít podnikat a mít nějaký nápad.

Co byste doporučila ženám podnikatelkám? Co byste nyní udělala jinak, co vás podnikání naučilo, co se vám
naopak osvědčilo?

Určitě buďte samy sebou a dělejte, co máte rády. Neposlouchejte nikoho, kdo vás bude chtít zastavit a jděte si za svým snem. Není to vždy snadné, může to být velmi těžké, ale když věříte v sebe i ve svůj podnik, když to děláte s láskou, dříve nebo později uvidíte pozitivní výsledky. Naučila jsem se každou negativní situaci brát jako zkušenost. Podnikání je o poznání sebe sama, poznání svých hodnot, o komunikaci s lidmi, o životě. Není to procházka růžovou zahradou, ale stojí to za to. Základem jsou trpělivost, pokora, víra, nemít strach a nevzdávat se.

Myslíte si, že digitalizace je v dnešním rychlém světě nezbytná? (pod pojmem digitalizace si můžete představit zapojení online prezentace, přenesení některých produktů k prodeji přes e-shop, rozvážkové služby a přihlášení k různým platformám jako damejidlo, virtuální prezentace provozovny, apod.) Může to dělit firmy od těch, které přežijí a ty, co to nezvládnou? Dá se digitalizovat vše (třeba i restaurace alespoň v částečné podobě nebo vám to přijde jako sci-fi)?
Určitě je velmi důležitá. Dnes většina zákazníků sleduje weby a sociální sítě. Myslím, že když se chce, všechno jde. 

Kdybych vám řekla, že ještě stále plno stravovacích zařízení a to i mnohem větších zařízení nevyužívají sociální média (FB, IG), co byste mi na to řekla? Doporučila byste zapojení těchto sítí? Co byste těmto majitelům vzkázala?
Určitě je dobré tyto sítě využívat. Některé podniky si možná myslí, že to nepotřebují, že mají klientů dost, ale je to dobré i pro zákazníky. Mohou si snadnou najít aktuální informace, jaké je dnes menu, zda je otevřeno, zda není uzavřená společnost, zda je nějaká víkendová nabídka, apod.

Vyzkoušejte kávu značky Bloom, nebo prostě jen příjemnou kavárnu BLOOM COFFEE navštivte s přáteli, či rodinou. Já děkuji Soni, že si našla čas na všechny mé otázky.

Pokud potřebujete začít se správou sociálních sítí, neváhejte mě KONTAKTOVAT.

Zdroj obrázků: Facebooková stránka Bloom – coffe & snack bar